Wydrukuj tę stronę

Policjanci radzą. Co robić gdy dziecko ucieknie z domu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Według danych statystycznych na terenie województwa Warmińsko- Mazurskiego prawie każdego dnia policjanci przyjmują zgłaszanie o zagięciu nastolatków które uciekły z domu. Powody ucieczek to m.in. kłopoty w szkole, w domu, zawody miłosne, a czasami chęć popisania się przed kolegami, że "mogę wszystko", to również forma protestu i młodzieńczego buntu. Jak zapobiec takim sytuacjom i co robić kiedy dziecko ucieknie z domu?

 

Ważne jest, aby rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami o ich codzienny problemach i nie bagatelizowali problemów, które dorosłym mogą się wydąć błahe. Dla młodego człowieka zawód miłosny to bardzo bolesne przeżycie sięgające granic wytrzymałości psychicznej. Podobnie depresyjne mogą być nieudane relację w środowisku szkolnym, brak akceptacji rówieśników lub nierozstrzygnięte problemy w domu eskalujące awanturami. Ważne jest, aby kłótnie prowadzone przez dorosłych przy dzieciach, do których siłą rzeczy dochodzi były załagodzone także przy nich. Jeśli rodzice dochodzą do porozumienia nastolatek, powinni wiedzieć o o tym, że rodzice się pogodzili. Traktowanie swojej nastoletniej córki czy syna z poszanowaniem jego pełnych praw do informacji o kondycji emocjonalnej rodziny zmniejszy problem i chęć podjęcia przez dziecko ucieczki z domu, w którym w jego przekonaniu. ciągle dochodzi do konfliktów.

Warto jest profilaktycznie porozmawiać ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nie gdyby wpadły na pomysł ucieczki z domu. Brak pieniędzy, opieki dorosłych oraz możliwości noclegu generują kłopoty także natury kryminalnej. Młody człowiek może wtedy posunąć się do kradzieży lub włamań, rozbojów a także sam stać się ofiarą przestępstwa.

Co zatem zrobić, jeśli dziecko zdecydowało się na ten krok desperacji i uciekło z domu?

Taki przypadek należy natychmiast zgłosić Policji. Zgłaszający powinien zabrać ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyna fotografia jaką Państwo posiadacie, zanim zostawicie je na komendzie Policji zróbcie sobie kopię. Przypomnijcie sobie jak było ubrane Wasze dziecko, czy miało jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych. Sprawdźcie Państwo pokój swojego dziecka, ponieważ mogą tam znajdować się informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu. Warto jest też przejrzeć strony i portale internetowe ostatnio odwiedzane przez Państwa dziecko. Często dzieci opisują na publicznych portalach swoje stany emocjonalne, może to być wskazówką w poszukiwaniach.

Po powrocie dziecka z ucieczki rodzice powinni zmierzać do ustalenia przyczyn takiego zachowania oraz do pomocy. Czasami rozmowa może wiele wyjaśnić. Kara która nasuwa się jako pierwszy środek wychowawczy jest często przejawem bezsilności rodziców i z reguły nie rozwiązuje problemu a jedynie go potęguje.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany sobota, 27 październik 2012 00:24